офіс київ
офіс буча
офіс львiв

м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 45 Б

тел.:(067) 767-27-47 тел.:(050) 105-43-44

м. Буча, вул. Енергетиків

тел.:(099) 17-33-116 тел.:(050) 105-43-44

м. Львів, вул. Дорошенка, 14

тел.:(067) 767-27-47 тел.:(099) 17-33-116

Київський офіс

(067) 767-27-47

(050) 105-43-44

м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 45 Б

Львівський офіс

(067) 767-27-47

(099) 17-33-116

м. Львів, вул. Дорошенка, 14

Бучанський офіс

(04597) 48-4-38

(067) 423-77-54

м. Буча, вул. Енергетиків, 8 

 

Мобінг на роботі

11 грудня 2022 року набув чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) , яким визначено що таке мобінг на роботі, відповідальність, нові підстави для звільнення, нові обов’язки для роботодавця тощо.

20 грудня 2022 року набув чинності Закон України Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії порушенню прав у сфері праці.

 

В цій статті адвокат Ганна Лисенко розповість що таке мобінг на роботі, за яких умов наступає відповідальність роботодавця та інших працівників, про нові підстави звільнення за вчинення мобінгу на роботі або невжиття заходів щодо його попередження.

Що таке мобінг на роботі

Гідне ставлення з боку роботодавця та інших працівників — тепер це право працівника, визначене ст. 2 КЗпП України.

Мобінг (цькування) на роботі — систематичні тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Формами психологічного та економічного тиску є:

   створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);

    безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція (незапрошення на зустрічі і наради, в яких працівник, відповідно до локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчих актів має брати участь, перешкоджання виконанню ним своєї трудової функції, недопущення працівника на робоче місце, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця);

     нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;

     нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;

    безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень);

   необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

 


Не вважається мобінгом вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором.


Як може захистити себе працівник від мобінгу

Працівники, які зазнали мобінгу (цькування) можуть:

звернутися із скаргою до Держпраці, яка може провести перевірку та встановити порушення законодавства про працю,

до суду з позовними вимогами про визнання факту вчинення мобінгу та їх усунення (без припинення працівником трудової діяльності на період розгляду скарги, провадження у справі), та також відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок таких дій та/або бездіяльності, на підставі судового рішення, що набрало законної сили. У разі ушкодження здоров’я працівника, причиною якого став мобінг (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, заподіяна шкода відшкодовується у розмірі понесених витрат на лікування (ст. 173 КЗпП).

Також працівник має право на стягнення з роботодавця моральної шкоди внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням (ст. 237-1 КЗпП).

Працівникам теж надали право — звільнитись «за 1 день», якщо роботодавець чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили. При цьому, працівнику виплачується вихілна допомога в розмірі тримісячного середнього заробітку (п. 1 ст. 44 КЗпП).

 

Які дії роботодавця для запобігання мобінгу

Роботодавцю слід подбати про внесення змін до колективного договору щодо заходів, спрямовані на запобігання, протидію та припинення мобінгу (цькування), а також заходи щодо відновлення порушених внаслідок мобінгу (цькування) прав, як визначено ст. 13 КЗпП.

Також роботодавець зобов’язаний:
— на підприємстві здійснювати заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) (ст. 141 КЗпП),
— вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) (ст. 158 КЗпП).

Звільнення за вчинення мобінгу

Роботодавець може звільнити працівника в односторонньому порядку, якщо ним вчинено мобінг (цькування), що встановлено судовим рішенням, що набрало законної сили (п. 12 ст. 40 КЗпП).

Також роботодавець може звільнити керівника підприємства за вчинення мобінгу (цькування) або за невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням (п. 1-2 ст. 41 КЗпП).

 

Відповідальність за вчинення мобінгу

 

За вчинення мобінгу передбачена адміністративна відповідальність у вигляді:

накладення штрафу на громадян у розмірі від 50 до 100 нмдг, тобто від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин;

накладення штрафу на фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, посадових осіб — від 100 до 200 нмдг, тобто від 1700 до 2400 грн або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.

За це ж діяння, вчинене групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, передбачено накладення штрафу в розмірі від 100 до 200 нмдг або громадські роботи на строк від 30 до 50 годин і накладення штрафу на фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, посадових осіб — від 200 до 400 нмдг або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

 

03.01.2022 року 

Адвокат з трудових справ Ганна Лисенко

 


 

Також підписуйтесь на наш Телеграм


Також радимо придбати Вебінар: Звільнення працівників: поради адвокатів.

 

Copyright © 2013 Lysenko

Яндекс.Метрика