офіс київ
офіс буча
офіс львiв

м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 45 Б

тел.:(067) 767-27-47 тел.:(050) 105-43-44

м. Буча, вул. Енергетиків

тел.:(099) 17-33-116 тел.:(050) 105-43-44

м. Львів, вул. Дорошенка, 14

тел.:(067) 767-27-47 тел.:(099) 17-33-116

Київський офіс

(067) 767-27-47

(050) 105-43-44

м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 45 Б

Львівський офіс

(067) 767-27-47

(099) 17-33-116

м. Львів, вул. Дорошенка, 14

Бучанський офіс

(04597) 48-4-38

(067) 423-77-54

м. Буча, вул. Енергетиків, 8 

 

Звільнення старости в період військового стану 

Інститут старости досить новий в Україні. У відповідний законах не чітко врегульовано порядок звільнення старости за його ініціативи. Тому в цій статті розберемося як староста може звільнитись з посади.

 

Як обирають старосту

Староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення, проведеного у межах відповідного старостинського округу (ст. 54-1 Закону України “Про місцеве самоврядування України”).

Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду старости здійснюється  шляхом затвердження відповідною радою (ст. 10 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.

За результатами проведеного громадського обговорення кандидатури старости складається протокол.

Тобто, посада старости є виборною посадою в органах місцевого самоврядування. Тому звільнення з посади старости має вирішувати орган, який його призначав.

 

Який порядок звільнення старости

Посадові особи місцевого самоврядування (включаючи старосту) підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Звільнення з посади старости вирішується на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (п. 6-1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування України”).

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом (ч. 3 ст. 7 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.

Більше жодної норми у профільному законі щодо підстав та порядку звільнення старости. Тому для звільнення старости за його ініціативи слід керуватись положеннями Кодексу законів про працю України щодо звільнення.

 

Отже, староста може бути звільнений:

  • за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП),
  • за власним бажанням (ст. 38 КЗпП),
  • у зв’язку із закінченням строку, на який було обрано (п. 2 ст. 36 КЗпП),
  • за ініціативи роботодавця (ст. 40, 41 КЗпП).

 

Порядок звільнення старости за згодою сторін або за власним бажанням:

  1. подання заяви про звільнення (за угодою сторін або за власним бажанням) до відповідної ради,
  2. розгляд заяви на пленарному засіданні відповідної ради,
  3. прийняття рішення радою про дострокове припинення служби в органах місцевого самоврядування та звільнення у зв’язку з (угодою сторін або за власним бажанням),
  4. надання старості копії рішення для ознайомлення, внесення запису до трудової книжки (за бажанням працівника), внесення відомостей про звільнення до відповідного державного реєстру та проведення повного розрахунку.

 

Днем звільнення є:

за угодою сторін — за домовленістю між сторонами, про що зазначається в рішенні ради,

за власним бажанням — або останній день спливу 2-х тижнів з моменту подання заяви про звільнення, або день за бажанням працівника, якщо є поважні причини визначені ст. 38 КЗпП та ст. 4 Закону УКраїни “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” (ведення бойових дій, загроза життю та здоров’ю).

При цьому, звертаю увагу, що у разі подання заяви про звільнення за власним бажанням, рада (як роботодавець) не може відмовити старості у звільненні і зобов’язана вжити всіх заходів щодо оформлення звільнення (скликання пленарного засідання ради) та проведення розрахунку. 

 

У разі ігнорування радою заяви старости, я рекомендую:

1)старості звернутись до ради з вимогою скликати засідання ради у зв’язку із поданням заяви на звільнення.

До речі, в період карантину, пленарні засідання місцевих рад, засідання виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад можуть проводитися в режимі відеоконференції або аудіоконференції (дистанційне засідання);

2) вжити всіх дій щодо повідомлення ради про подання заяви та необхідність проведення засідання для вирішення питання звільнення старости,

3) у разі бездіяльності ради, звернутись до суду про встановлення факту припинення трудових відносин. Днем припинення трудових відносин буде день, який староста вказав у заяві про звільнення. 

 

29.04.2022 р.

Адвокат Ганна Лисенко


Також читайте:

  1. Звільнення командира добровольчого формування.
  2. Нові правила трудових відносин під час війни.

 

НАШ ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ — ТРУДОВЕ ПРАВО І ЗАКОН

 

Copyright © 2013 Lysenko

Яндекс.Метрика