офіс київ
офіс буча
офіс львiв

м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 45 Б

тел.:(067) 767-27-47 тел.:(050) 105-43-44

м. Буча, вул. Енергетиків

тел.:(099) 17-33-116 тел.:(050) 105-43-44

м. Львів, вул. Дорошенка, 14

тел.:(067) 767-27-47 тел.:(099) 17-33-116

Київський офіс

(067) 767-27-47

(050) 105-43-44

м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 45 Б

Львівський офіс

(067) 767-27-47

(099) 17-33-116

м. Львів, вул. Дорошенка, 14

Бучанський офіс

(04597) 48-4-38

(067) 423-77-54

м. Буча, вул. Енергетиків, 8 

 

Нові правила переміщення через митний кордон товарів інтелектуальної власності

До Верховної Ради подано Законопроект № 1230 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України» від 02.09.2019 року.

Законопроектом № 1230 передбачається  порядок переміщення через митний кордон товарів інтелектуальної власності, невеликих партій товарів та процедура їх знищення. Зокрема, пропонується внести наступні зміни до Митного кодексу України:

Розширення переліку об’єктів права інтелектуальної власності

 Так, контрафактними товарами є:

— товари, на яких міститься позначення, яке є тотожнім або схожим до ступеня змішування з зареєстрованою торговельною маркою за умови;

— товари, виготовлені з порушенням права інтелектуальної власності на географічне позначення;

— будь-які пакувальні матеріали, в тому числі упаковка, етикетка, наліпка, брошура, інструкція з експлуатації, гарантія чи інший документ такого типу, виготовлені з порушенням права інтелектуальної власності на торговельну марку або географічне зазначення.

Товари, що підозрюються у порушенні права інтелектуальної власності є:

— товари, що підозрюються у порушенні авторського права і суміжних прав, прав інтелектуальної власності на винаходи, промислові зразки, торговельні марки, комерційні найменування, географічні зазначення, сорти рослин, компонування напівпровідникових виробів, прав, що надаються за сертифікатами додаткової охорони на лікарські засоби та засоби захисту рослин;

— пристрої, продукти або компоненти, які призначені, виготовлені або адаптовані головним чином для забезпечення або полегшення обходу будь-яких технологій, пристроїв або компонентів;

— будь-яка форма або матриця, яка спеціально призначена або адаптована для виробництва товарів.

Надається визначення термінів «піратські товари»

 та «об’єкти права інтелектуальної власності»

Піратські товари – товари, в яких використані об’єкти авторського права і/або суміжних прав або об’єкти права інтелектуальної власності на промисловий зразок та які являють собою або містять копії, зроблені без згоди правовласника авторського права і суміжних прав або права інтелектуальної власності на промисловий зразок чи особи, уповноваженої таким правовласником у країні виробництва.

Об’єкти права інтелектуальної власності – об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, промислові зразки, торговельні марки, комерційні (фірмові) найменування, географічні зазначення, сорти рослин, компонування напівпровідникових виробів, права, що надаються за сертифікатами додаткової охорони на лікарські засоби та засоби захисту рослин.

Призупинення митного оформлення невеликих партій товарів

у міжнародних поштових та експрес-відправленнях

Під невеликою партією товарів розуміються товари, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, у кількості не більше 3 одиниць за кожною товарною підкатегорією згідно з УКТ ЗЕД або загальною вагою брутто не більше 2 кг.

Такі товари можуть бути знищені під митним контролем у разі:

— якщо є підозра, що такі товари можуть бути контрафактними або піратськими;

— товари не є швидкопсувними;

— інформація про об’єкт права інтелектуальної власності, товари, що його містять, та згоду правовласника на застосування процедури знищення невеликих партій товарів внесена до митного реєстру об’єктів прав інтелектуальної власності.

Декларант протягом 10 робочих днів після отримання повідомлення про призупинення митного оформлення товарів повинен надати або заперечення власника щодо знищення товару або згоду на його знищення.

Знищення невеликих партій товарів здійснюється під митним контролем. Організація та оплата процедури знищення, у тому числі вартість зберігання, перевезення, знищення, оформлення документів та інші витрати, пов’язані зі знищенням, здійснюється за рахунок правовласника та під його відповідальність.

Правовласник товарів має відшкодувати витрати, пов’язаних зі зберіганням, знищенням товарів, що підозрюються у порушенні права інтелектуальної власності

 У разі призупинення митного оформлення товарів відповідно до статей 399, 400 і 4011 Митного кодексу, відшкодування витрат, пов’язаних із зберіганням цих товарів, здійснюється за рахунок правовласника.

Зберігання на складі органу доходів i зборів товарів є платним, починаючи з першого дня їх розміщення на такому складі.

Правовласник має право за запитом отримати від митниці інформацію про розмір очікуваних витрат, пов’язаних зі зберіганням цих товарів.

Правовласник має право вимагати компенсацію таких витрат від власника товарів, що порушують належнi йому майнові права інтелектуальної власності.

Запровадження можливості дострокового випуску товарів

 У випадку призупинення митного оформлення товару, власник може звернутися до митниці із заявою про випуск товарів.

Рішення про достроковий випуск товарів приймає керівник органу доходів і зборів або особа, яка виконує його обов’язки, за дотримання наступних умов:

— призупинено митне оформлення товарів, які містять такі об’єкти права інтелектуальної власності як промислові зразки, винаходи, сорти рослин або компонування напівпровідникових виробів;

— в органах доходів і зборів відсутня інформація щодо рішень відповідних державних органів про заборону вчинення певних дій щодо таких товарів або застосування інших заходів щодо запобігання їх використанню;

— декларантом або власником товарів надано органу доходів і зборів гарантію на суму, узгоджену з правовласником з метою захисту його інтересів;

— виконано митні формальності, необхідні для випуску таких товарів.

Цими змінами уряд намагається боротися з контрафактними товарами, які у великих розмірах переміщаються на Україну. Але деякі зміни, зокрема, призупинення митного оформлення невеликих партій товару та їх знищення призведе до збільшення обсягів спорів з митницею. Крім того, чітко не зрозуміло як саме митники будуть оцінювати товари, які порушують права інтелектуальної власності.

Адвокат Лисенко Ярослав,

Керуючий партнер АО «Адвокатьска сім’я Лисенко»

Copyright © 2013 Lysenko

Яндекс.Метрика