офіс київ
офіс буча
офіс львiв

м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 45 Б

тел.:(067) 767-27-47 тел.:(050) 105-43-44

м. Буча, вул. Енергетиків

тел.:(099) 17-33-116 тел.:(050) 105-43-44

м. Львів, вул. Дорошенка, 14

тел.:(067) 767-27-47 тел.:(099) 17-33-116

Київський офіс

(067) 767-27-47

(050) 105-43-44

м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 45 Б

Львівський офіс

(067) 767-27-47

(099) 17-33-116

м. Львів, вул. Дорошенка, 14

Бучанський офіс

(04597) 48-4-38

(067) 423-77-54

м. Буча, вул. Енергетиків, 8 

 

Звільнення командира добровольчого формування

Конкретного механізму звільнення командира добровольчого формування за власним бажанням наразі немає. Разом з тим, є два теоретичні варіанти для його звільнення. При цьому, на мою думку, звільнення має проводити та посадова особа, яка його призначила. Тобто, звільнити командира добровольчого формування може лише Командувач Сил територіальної оборони.

Звільнення командира  у разі розформування добровольчого формування

Відповідно до п.12 Положення про добровольчі формування територіальних громад №1449 у разі розформування добровольчого формування командир відповідної військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил надсилає подання на звільнення відповідного командира добровольчого формування Командувачу Сил територіальної оборони Збройних Сил.

Командувач Сил територіальної оборони Збройних Сил звільняє командира добровольчого формування у зв’язку з розформуванням добровольчого формування.

Таким чином, Положення №1449 містить  процедуру звільнення командира, проте вона прописана для випадку розформування добровільного формування.

Звільнення командира за власним бажанням

Вважаю, що попередню процедуру можна застосувати за аналогією і при звільненні за власним бажанням.

Для цього потрібно ініціювати процедуру самому, наприклад подавши рапорт на звільнення.

Таким чином, подавши рапорт до командира в/ч, останній надсилає своє подання на звільнення командира далі по інстанції, а кінцеве рішення приймається Командувачем Сил ТрО.

Разом з тим, виникає проблема – після такого звільнення у добровольчого формування не буде командира, а оскільки процедура його призначення одна на всі випадки – до проведення всієї бюрократичної процедури формування лишиться свого командира та не буде боєздатним.

Якщо потреба у командирі є нагальною, а добровольче формування знаходиться у районі бойових дій, то можна застосувати інший  механізм, про який розписала нижче.

Звільнення та одночасне призначення нового командира

Аналогічно першому призначенню командира потрібно:

1) рішення відповідного органу місцевого самоврядування про погодження кандидата на посаду командира добровольчого формування, яке надсилається командирові відповідної військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил.

У рішення додаткового зазначити про необхідність припинення повноважень попереднім командиром з моменту призначення нового командира.

2) командир військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил готує та надсилає необхідні документи для проходження спеціальної перевірки кандидата на посаду командира добровольчого формування у СБУ і Національній поліції в порядку, визначеному законодавством.

3) після затвердження нового командира, командир військової частини надсилає подання на призначення на посаду командира добровольчого формування Командувачу Сил територіальної оборони Збройних Сил. Командувач Сил територіальної оборони Збройних Сил призначає командира добровольчого формування за погодженням з Командувачем Сил спеціальних операцій Збройних Сил.

Аналогічна норма про порядок призначення командира добровольчого формування міститься і у ч.8 ст.9 ЗУ «Про основи національного спротиву».

Нове призначення командира апріорі знімає повноваження попереднього і не потрібно вживати якісь додаткові дії. Проте, бажано одночасно з затвердженням нового командира окремим пунктом вказати, що з моменту затвердження нового командира припиняються повноваження попереднього і проводити процедури звільнення і призначення нового командира паралельно, в межах одного процесу. Це дозволить одночасно звільнити попереднього командира і призначити нового, уникнувши формальних проблем.

Звертаю увагу, що для звільнення командира добровольчого формування неможливо застосувати аналогію про загальне звільнення військовослужбовця зі служби, оскільки:

По-перше, у період дії воєнного стану призовники не звільняються (не демобілізуються) до закінчення його дії.

По-друге, особи, які проходять військову службу за контрактом не можуть звільнитись зі служби навіть у зв’язку із закінченням контракту, оскільки на це накладається заборона. Варто зазначити те, що оскільки у командира добровольчого формування немає контракту, то ця норма не може застосовуватись взагалі.

Єдиними підставами звільнення військовослужбовця у період дії воєнного стану є:

  1. Досягнення граничного віку перебування у ЗСУ;
  2. За станом здоров’я;
  3. Вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину.

Враховуючи це, у даному випадку ми не можемо керуватись загальними нормами, які стосуються всіх військовослужбовців. Тому, залишається лише виходити з того, які механізми нам залишає ЗУ «Про основи національного спротиву» та Порядок №1449.

19.04.2022 р.

Адвокат Ганна Лисенко


НАШ ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ — ТРУДОВЕ ПРАВО І ЗАКОН

Copyright © 2013 Lysenko

Яндекс.Метрика